استفاده از نوشیدنی ورزشی یک راه عامه پسند برای تأمین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن بخصوص الکترولیت و آب بدن در روزهای تمرین و استراحت است. همه ورزشکاران میدانند استفاده از مایعات حاوی شکر و مواد رنگ دهنده مصنوعی روش سالمی برای پر کردن ذخایر بدن نیست، پس باید دنبال راه سالمی بگردند که آب، انرژی و الکترولیتهای از دست رفته بدن را بازسازی کند. در این مطلب به دستورالعمل تهیه و آماده سازی چندین نوشیدنی ورزشی خانگی خواهیم پرداخت تا با استفاده از آن ها بازده جلسات تمرینی خود را به حداکثر برسانید. از نوشیدنیهای مخصوص بازسازی الکترولیت بعد از تمرین و از نوشیدنی های انرژی زا قبل از تمرین استفاده کنید. تا پایان همراه ما باشید.

1 .نوشیدنی بازسازی الکترولیت ها
مواد اولیه: نصف خیار، ۲ عدد لیمو، ۱/۵ فنجان آب نارگیل.
خیار و لیمو را در یک آب میوه گیری بریزید. عصاره آن را با آب نارگیل مخلوط کنید. این نوشیدنی را با یخ یا دمای پایین مصرف کنید.

2 .نوشیدنی معروف Gatorade
مواد اولیه: ۳ فنجان آب، ۱ فنجان آب پرتقال، نصف فنجان آب لیمو، ۳ قاشق عسل، نصف قاشق چایی خوری نمک.
تمام مواد را در یک مخلوط کن بریزد. پس از میکس کردن با یخ ، میل کنید.

3 .نوشیدنی افزاش دهنده الکترولیت
مواد اولیه: ۱/۴ هنداونه بدون دانه، ۲ لیوان بزرگ آب نارگیل ، مقداری نمک درایی.
همه مواد را در یک مخلوط کن قوی ریخته و بعد از میکس کامل ، میل کنید.

4 .نوشیدنی ورزشی معروف DIY
مواد اولیه: نصف لیتر آب زنجبیل، ۱ لیتر آب، عصاره ۳ عدد لیمو، مقدار کم نمک دریایی، استویا
زنجبیل را به قطعات بزرگ تبدیل کنید و در یک قابلمه بزرگ ریخته و به آن آب اضافه کنید. صبر کنید تا آب به جوش برسد. سپس اجازه دهید تا ۱۵ دقیقه آهسته بجوشد. سپس حرارت را خاموش کرده تا مایع خنک شود. مایع استویا را برای طعم به آن اضافه کنید و در یک ظرف درب دار نگهداری کنید. سپس تمام مواد را با هم مخلوط کنید و از نوشیدن آن لذت ببرد.

5. نوشیدنیSuper Energy
مواد اولیه: ۱ عدد پرتقال متوسط خرد شده، ۳/۴ فنجان شیر نارگیل، ۱ قاشق عسل، ۱ قاشق دانه تخم بذر کتان، ۶اونس ماست وانیلی، نصف فنجان یخ.
همه مواد را در یک همزن ریخته تا کاملا صاف شوند. سپس مصرف کنید.

6 .نوشیدنی ورزشی خانگی برای قبل تمرین
مواد اولیه: ۱/۲ لیتر آب تصفیه شده، ۱ گرم عصاره گیاه مورت ۱ قاشق چایی خوری پودر گلوکز یا ویتامین سی  ، ۱ اسکوپ پروتئین وی، ۱ فنجان توت منجمد.
گیاه مورت موجب افزایش استقامت حین تمرین می شود در حالی که ترکیب پودر گلوکز و فروکتوز میوه توت موجب آزادسازی کوتاه مدت و طولانی مدت انرژی می شود.

7 .نوشیدنی انرژی زا کاکائو و موز
مواد اولیه: ۱ فنجان شیر، نصف موز رسیده، ۲ قاشق شکر،۲قاشق کاکائو شیرین نشده.
همه مواد را داخل یک مخلوط کن بریزید تا کل مواد صاف و یکدست شود. سپس از نوشیدن آن لذت ببرید.

8 .نوشیدنی آب جو
مواد اولیه: ۱/۴ فنجان جو، ۵ فنجان آب، ۵۰ گرم زنجبیل (پوست کنده و تکه شده)، آب و پوست ۲ عدد لیمو،1/4 فنجان عسل، ۱/۲ قاشق چایی خوری نمک (اختیاری)
جو و آب را داخل ماهی تابه درب دار ریخته و ۱۵ دقیقه بجوشانید. پوست لیمو و تکه های زنجبیل را داخل آن ریخته و ۱۵ دقیقه دیگر بجوشانید. مایع را صاف کرده و عسل، آب لیمو و نمک را به آن اضافه کرده و آن را به خوبی هم بزنید تا خنک شود. سپس میل کنید.

9 .نوشیدنی انرژی زا توت فرنگی
مواد اولیه: نصف فنجان توت فرنگی تازه یا یخ زده، ۲ قاشق عسل، ۱/۳ پودر شیر خشک بدون چربی، ۱ عدد هلو بدون هسته و نصف شده، ۱ قاشق آب لیمو، نصف فنجان یخ.
توت فرنگی، شیر، عسل، هلو و آب لیمو را درمخلوط کن بریزید. تا صاف و یکدست شدن مواد آن را هم بزنید. قطعات یخ را به آن اضافه کنید. دوباره آن را هم بزنید تا یخ کاملا بامواد مخلوط شود.

10. نوشیدنی انرژی زا شکلاتی
مواد اولیه: ۱ قاشق چایی خوری کاکائو، ۲ قاشق چایی خوری شکر، ۱ عدد تخم مرغ، نصف قاشق چایی خوری وانیل،۲فنجان شیر.
مواد را در مخلوط کن بریزید. پس از صاف شدن نوش جان کنید.

11 .نوشیدنی خرس گریزلی
مواد اولیه: ۱/۳ فنجان آب لیمو، ۱/۴ فنجان عسل، ۱/۴ قاشق نمک، ۱/۴ قاشق جوش شیرین ، مقداری آب.
مواد را با هم مخلوط و سپس در یخچال نگهداری کنید. این نوشیدنی برای هر فعالیتی که به صرف انرژی نیاز دارد مفید است.